پمپ ها ابزارآلات صنعتی مهمی هستند که برای پمپاژ و انتقال مواد استفاده میشوند ، یک نوع از این پمپ ها پمپ اسیدی یا پمپ پلیمری میباشد . 

این نوع از پمپها برای انتقال و پمپاژ موادی با خاصیت اسیدی ، خورندگی و خطرناک استفاده میشود ؛ به همین دلیل نیز در صنایع مربوط به این سیالات استفاده میشود .

در هر صنعت و فعالیتی اولین نکته ای که باید در نظر گرفته شود ، ایمنی و امنیت است ؛ به همین دلیل در صنایع و زمینه هایی که سیالات خطرناک و اسیدی استفاده میشود ، باید از ابزارآلاتی استفاده شود که امکان نشتی و انفجار آن از بین بروود . همانطور که میدانید این نوع از سیالات بخارهای خطرناکی نیز دارند پس باید در برابر این عنصر نیز مقاومت وجود داشته باشد و پمپ اسیدی دقیقا هم در برابر خورندگی و هم در برابر بخارهای خطرناک مقاومت است ؛ عایقبندی آن کامل است و خطر ایجاد نشتی بسیار کم میشود . همچنین در برابر فشارهای بالا هم مقاومت بسیار زیادی نشان میدهد .

از پمپ اسیدی برای انتقال اسید سولفوریک ، اسید کلریدریک ، اسید کلرفریک ، اسید نیتریک ، سیالات با ویژگی قلیایی ، حلالهای نفتی ، مواردی همچون این سیالات ؛ استفاده میشود . 

و برای مقاومت در برابر این موادهای ، پمپ اسیدی را موادهای اولیه همچون پلی پروپیلن PP ، پی وی سی PVC ، تفلون PTFE ، کاینار PVDF ساخته میشود و با توجه به کاربردی که از آن انتظار دارید ( سیالی که باید پمپاژ کند )  باید نوع مناسبی را انتخاب کنید . برای کم کردن مقدار آسیب پذیری در برابر خوردگی ، ساختمان مکانیکال را حذف کرده و از سیلینگ مگنتی به جای آن استفاده میشود .

پمپ اسیدی در مدلها و سری های مختلفی تولید و ساخته میشود و دلیل این امر استفاده ی بسیار زیاد از آن در صنایع مختلفی میباشد ، استفاده زیاد از این پمپ باعث شده است که تقاضای آن بسیار باشد و به همان نسبت به شکلها و مدلهای مختلف نیز نیاز است همین امر باعث شده است که امروزه نوع های بسیاری از آن وجود داشته باشد . 

کاربردی های پمپ اسیدی در صنایع مختلف :

همانطور که گفته شد ، پمپ پلیمری در نوع های مختلفی ساخته میشود و با توجه به این موضوع میتوان فهمید که در زمینه های مختلف و گسترده ای نیز استفاده میشود که در زمان انتخاب یک پمپ پلیمری برای کار خود در ابتدا باید سیالی که با آن سروکار دارید را مشخص کنید و سپس مقدار فشاری که باید تحمیل شود را باید محاسبه کنید . 

از پمپ پلیمری در صنایع مربوط به غذایی ، دارویی و زمینه هایی مانند رسوب زدایی کندانسور و اواپرایتورها به کار برده میشود . 

از این پمپ در زمینه های : اسیدشویی (Etching) ، پمپاژ آب دریا (Sea water) ، در صنایعی که نیاز به پمپاژ اسید سولفوریک است (H2SO4) ، پمپاژ اسید نیتریک (Nitric acid) ، پمپاژ اسید فسفریک ؛ پمپاژ اسید استیک (Acetic Acid) ، در تولید مبدلهای حرارتی ، در دستگاه های تصفیه آب ، در کاستیک سودا ، برای پمپاژ آبکاری ، در پمپاژ مواد شوینده ، در پمپاژ آب نمک ، در مایعات مایع های صابونی ، در پمپاژ کلرفریک ؛ استفاده میشود . 

شستشوی چیلر چیست ؟

یکی از کاربردهای پمپ اسیدی شستشوی چیلر یا رسوب زدایی میباشد . 

رسوب ماده ای متشکل شده از نمک های کلسیم ، سدیم ، منیزیم میباشد . این عناصر به نسبت به دما و شرایط آب شروع به رسوب گذاری کرده و این رسوب­ ها همانند یک عایق عمل می­ کند که مانع انتقال حرارت در چیلر می­ شود همچنین این عایق باعث کاهش سطح مقطع لوله­ ها می­ گردد. 

رسوب گذاری یک عمل اجتناب ناپذیر در مبدل های چیلر می­ باشد که معمولا ضریب رسوب گذاری را در طراحی­ ها در نظر می­ گیرند در چیلر تراکمی و جذبی این رسوب گذاری در آب کندانس برج خنک کننده انجام می ­گیرد و این رسوب در لوله­ ها و مبدل­ های حرارتی انجام نشست می­ کند.

رسوب گذاری در چیلرها : 

در چیلرهای نوع تراکمی آب خنک رسوب گذاری فقط در کندانسور اتفاق می افتد و زمانیکه رسوب گذاری انجام میشود فشار دیسشارژ افزایش یافته و این عمل در نهایت باعث قطع عملکرد چیلر توسط کنترل کننده­ های پرشر می­ شود این افزایش فشار باعث کاهش ظرفیت دستگاه نیز می­ شود و در نهایت موجب افزایش دمای دیسشارژ و سوختن الکتروموتور کمپرسور می­ گردد و شکستن سوپاپ­های کمپرسور می­ گردد.

برای جلوگیری از این اتفاق و اتفاقهای دنباله اش ، لازم است هرسال دربهای ابتدا وو انتها کندانسور باز شوود و میزان رسوب درون آن کنترل شود و در صورت نیاز اسیدشویی را انجام شود . 

رسوبها گاهی اوقات به شکل گل و لای نیز هستند که سال های اخیر افزایش گرد و خاک موجود در هوا باعث میشود که این گرد و غبارها وارد مدار بار برج خنک کنند شده و عملکرد دستگاه را کاهش و سپس متوقف کند ، این نوع از رسوبات راباید با استفاده از برس سیمی مخصوص از مبدل از بین برد اما اگر رسوبات شامل کلسیم زنگ آهن و منیزیم یا سیلیسیم باشد که معمولا به رنگ سفید و خاکستری رنگ می­ باشد که باید با استفاده از  واکنش­های این رسوبات را از بین برد که به این فرایند به اصطلاح اسید شویی می­ گویند.